Pogorszenie stanu psychicznego człowieka może wynikać z wielu czynników. Najczęściej przyczyną złego samopoczucia są problemy w związku, choroba bądź też skomplikowana sytuacja finansowa. Każdego dnia ludzie na całym świecie borykają się z poważnymi problemami, które ograbiają ich z radości, chęci do działania i sił życiowych. Permanentne utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić nawet do depresji, nazywanej obecnie najpowszechniejszą chorobą cywilizacyjną. Dla wielu problemy natury psychicznej i emocjonalnej są czymś, z czym trzeba sobie radzić samodzielnie. Niestety powszechne jest przekonanie, że mówienie o tym głośno to wstyd. Takie podejście doprowadza ludzi pod przysłowiową ścianę. Bardzo ważna jest zatem świadomość tego, że problemy tego typu nie są czymś, co należy ukrywać. Rozmawianie o tym i szukanie profesjonalnej pomocy, pomaga wyjść nawet z największych „dołków” i odnaleźć w sobie radość, która być może została już dawno utracona.

Terapia na odległość w formie czatu

Obecna sytuacja panująca na świecie nie sprzyja temu, aby podejmować leczenie w formie stacjonarnej. Obecnie jednak pomoc psychologów, a także i psychiatrów, jest udzielana w formie online. Może przybierać ona postać czatu, podczas którego pacjent wymienia wiadomości ze swoim terapeutą. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób nieśmiałych lub cierpiących na fobie społeczne i mających problem z opuszczeniem własnych czterech ścian. Również ludzie z niepełnosprawnościami, którzy często zmagają się z różnymi problemami natury emocjonalnej, mogą korzystać z takich właśnie opcji. Nie wymaga to opuszczania domu, można skorzystać z „wizyty” w dowolnych godzinach, niekiedy nawet wieczornych. To pozwala znaleźć czas również po pracy i po wykonaniu codziennych obowiązków.

Z terapii przeprowadzanej w ten sposób, dużą korzyść mogą odnosić także osoby, które wyemigrowały poza teren kraju. Nie zawsze znają one język obowiązujący w miejscu, w którym aktualnie mieszkają, co nastręcza trudności, jeśli potrzebna jest tak ważna pomoc. Do czatu można natomiast przystąpić niezależnie od tego, w jakiej części świata się znajdujemy.

Czy to już kryzys?

Czat online, wideokonferencja z kamerką lub też kontakt telefoniczny. To formy prowadzenia terapii, które są obecnie oferowane przez wielu psychologów oraz psychiatrów. To oferty łatwe do odnalezienia pod hasłem psycholog online lub psychiatra online. Kiedy warto z nich skorzystać? Przede wszystkim ważne jest niebagatelizowanie swoich problemów. To, że nie cierpimy głodu lub nie żyjemy w kraju owładniętym wojną wcale nie oznacza, że nasze bolączki i zmartwienia nie są ważne. Jeśli zauważamy u siebie bardzo mocny spadek ogólnego zadowolenia z życia, częstą zadumę, stany smutku i poczucie beznadziei, to już czas na to, aby skorzystać z jakiejś terapii. Im szybciej zaczniemy działać w tym zakresie, tym łatwiej będzie nam przepracować jakieś kwestie i faktycznie poczuć się lepiej. Takiej pomocy możemy potrzebować po rozwodzie, gdy stracimy bliską osobę, gdy zachorujemy lub zachoruje ktoś z naszego otoczenia, gdy popadniemy w kłopoty finansowe itp. Powodów może być naprawdę wiele i dla każdego człowieka są one kwestią indywidualną.

Nie powinniśmy nigdy myśleć, że uda nam się rozwiązać bardzo poważny problem samodzielnie. Podzielenie się swoimi uczuciami nawet z bliskimi przyjaciółmi, może nam bardzo pomóc. Niemniej jednak pomoc profesjonalisty jest tutaj najważniejsza. Niekiedy nie obędzie się bowiem bez leków, przynajmniej na samym początku. Poza tym taka osoba ma doświadczenie w tym temacie i może nam udzielić pomocy, która będzie nam w tym momencie najbardziej potrzebna.