Doradztwo biznesowe to wciąż mało wyjaśniony temat na łamach stron internetowych. Okazuje się, że w praktyce jest to dziedzina, która swoim zasięgiem obejmuje wiele różnorodnych obszarów biznesu. Kłamstwem nie będzie stwierdzenie, że nie występują tu żadne ograniczenia. Głównym celem doradztwa biznesowego jest pomoc w rozwiązaniu problemu z którym zgłasza się klient, a także wyprowadzenie go na prostą. Jednak powiedzieć tyle to jak nie powiedzieć nic. Firmy i przedsiębiorstwa wymagają coraz to bardziej zaawansowanych usług konsultingowych. Jednak czy aby na pewno wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest doradztwo biznesowe, a także kiedy wypada z niego skorzystać?.

Czym jest doradztwo biznesowe?

W dużej mierze, doradztwo biznesowe to oszacowanie rozwiązań, które mają przynieść pozytywne skutki dla przyszłości firmy, a następnie wdrożenie ich. Doradcy biznesowi zajmują się przede wszystkim opracowaniem strategii biznesowej, dla konkretnego klienta. Musi ona jednak wymiernie poprawić jego płynność finansową, wraz z pozycją rynkową. Doradztwo finansowe ściśle współpracuje z innymi, tematycznie zbliżonymi dziedzinami. Dzięki temu są wstanie zaoferować rozwiązania szyte na miarę każdego indywidualnego klienta. Cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia audytu. Pokazuje on, które elementy przedsiębiorstwa wymagają poprawy. Na podstawie zebranych danych przygotowuje się nową strategię, która ma zoptymalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa. Kolejnym etapem jest wprowadzenie gotowych rozwiązań w życie. Sam proces doradztwa finansowego obejmuje wiele etapów, a także wymaga zaangażowania z obu stron. Warto także wiedzieć, że są to czynności niezwykle czasochłonne i złożone, dlatego też na pierwsze rezultaty, trzeba będzie poczekać.

Kiedy warto skorzystać z doradztwa biznesowego?

Nie ma jednoznacznie określonych sytuacji, w których jednoznacznie nakazane jest skorzystanie z usług konsultingowych doradcy biznesowego. W zasadzie każda, dowolna sytuacja, która z perspektywy przedsiębiorcy, generuje problemy w firmie lub stanowi dla niej zbyt duże wyzwanie. Jednak jest kilka sytuacji, w których skorzystanie z takich usług, może okazać się niezwykle pomocne. Z doradztwa finansowego powinniśmy skorzystać, gdy:

  • otwieramy nową firmę
  • istnieją w przedsiębiorstwie zauważalne problemy
  • zamierzamy przeorganizować dotychczasowe procesy wewnętrzne
  • zamierzamy podjąć istotną, ze strategicznego punktu widzenia decyzję
  • ma zostać przeprowadzona zmiana struktury przedsiębiorstwa lub zmiana właściciela
  • przed firmą stoją trudne do zrealizowana projekty
  • stoimy przed wyborem optymalnej i dopasowanej formy księgowości
  • przed zmianą struktury właścicielskiej przedsiębiorstwa;
  • stoimy przed szansą pozyskania większych funduszy z zewnątrz
  • pojawią się problemy z zarządzaniem ryzykiem

Warto doczytać: https://www.strategy-ss.com/doradztwo-biznesowe/