Flagi państw są znakiem rozpoznawczym dla kraju, wspólnoty lub organizacji. Rzadko jednak rozważa się ich historię. Co wiecie o najbardziej popularnych flagach europejskich?

Wielka Brytania

Europejskie mocarstwo ostatni raz zmieniło projekt flagi na początku XIX wieku, po przyłączeniu do Królestwa Irlandii. Niewiele osób wie, że znajdują się na niej trzy krzyże: św. Jerzego (czerwony, patrona Anglii), św. Andrzeja (biały – poprzeczny, patrona Szkocji) oraz św. Patryka (czerwony – poprzeczny, patrona Irlandii).

Walia nie posiada na fladze swojego przedstawiciela, ponieważ w momencie zawiązywania Unii była częścią Anglii. Bardziej spostrzegawcze osoby zauważą, że sama koncepcja flagi opiera się na nałożeniu na siebie trzech, opisanych wcześniej flag.

Flagę Wielkiej Brytanii można zakupić pod tym linkiem: https://okolicznosciowe.com.pl/produkt/flaga-wielkiej-brytanii-flaga-uk-o-wymiarach-70cm-x-115cm/. Ogólna oferta dostępna jest tu: https://okolicznosciowe.com.pl/

Niemcy

Flaga Niemiec w obecnym kształcie pojawiła się dopiero w XIX wieku. Wiąże się z nią historia formacji anty-napoleońskich.

Barwy zewnętrzne (czarna i złota) nawiązują do czasów świetności Cesarstwa Rzymskiego. Czerwień symbolizuje dynastię cesarską Hohenstaufów. Warto wiedzieć, że „Schwarz-Rot-Gold” stało się oficjalną flagą dopiero po zjednoczeniu Niemiec.

Flagę Niemiec można zakupić pod tym linkiem: https://okolicznosciowe.com.pl/produkt/flaga-niemiec-flaga-niemcy-o-wymiarach-30cm-x-45cm/.

Unia Europejska

Bardzo znana flaga, która kojarzy się nam z dwunastoma gwiazdami, symbolizującymi dwanaście państw założycielskich. Niestety, ale to geneza błędna. Liczba dwanaście uznawana jest za doskonałą (liczba miesięcy w roku, znaków zodiaku, godzin na tarczy zegara, apostołów). Rada Europejska w momencie przyjęcia flagi liczyła jednak 14 państw.

Położenie gwiazd również nie jest przypadkowe i obrazuje harmonię pomiędzy krajami Europy. Autor pierwotnej koncepcji czerpał inspiracje z motywów maryjnych (wieniec gwiazd nad Matką Boską).

Flagę Unii Europejskiej można zakupić pod tym linkiem: https://okolicznosciowe.com.pl/produkt/flaga-unii-europejskiej-o-wymiarach-90cm-x-140cm/.

Polska

Flaga Polski zmieniała przez lata kształt i odcienie, ale od zawsze wiązała się z bielą oraz czerwienią. Pierwotnie barwą utożsamianą z potomkami Piastów był karmazyn. Wysokie ceny barwnika sprawiały jednak, że mogła go posiadać wyłącznie szlachta.

Wielu Polaków do dnia dzisiejszego nie wie, jaki dokładnie kolor towarzyszy na fladze Polski bieli. Na przestrzeni dziejów był to wspomniany karmazyn albo cynober. Obecnie drugą z barw flagi określają współrzędne trójchromatyczne. Kolor przypomina bardziej karmazyn, ale zamiennie stosuje się również intensywną czerwień.

Flagę Polski można zakupić pod tym linkiem: https://okolicznosciowe.com.pl/produkt/flaga-polski-o-wymiarach-70-x-112cm-polski-producent/.