Okna są jednym z kluczowych elementów wyposażenia domu, dlatego już na etapie projektowania budynku trzeba zastanowić się nad ich wyborem. Obecny rynek oferuje wiele możliwości. Klient musi wybrać wielkość okien, system, kolor, a przede wszystkim materiał ich wykonania. Czy lepszym wyborem będą okna PCV, czy aluminiowe?

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechują się sztywnością i wytrzymałością, dlatego są odpowiednie do realizacji śmiałych wizji architektonicznych. To szczególnie ważne w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych czy fasadowych, które w sposób szczególny wymagają trwałości i bezpieczeństwa użytkowania. Materiały wykonania powinny być tym trwalsze, im większe są okna. Aluminium wykazuje większą odporność na działanie czynników atmosferycznych niż PCV. Niegroźny mu silny wiatr oraz nasłonecznienie. Bardziej skomplikowane konstrukcje powinno się dodatkowo wzmocnić szkłem hartowanym lub klejonym oraz okuciami o większej nośności.

Okna PCV

Za wyborem tych okien przemawia świetna izolacja cieplna. Są także tańsze niż aluminiowe. Można je montować w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Stolarka okienna z PCV zapewnia odpowiednią do pory roku temperaturę. Na rynku dostępne są modele o szerokiej gamie wybarwień, dzięki czemu można je dopasować do budynków zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych. Te okna nie wymagają szczególnej konserwacji. W plastikowe ramy nie da się natomiast wsadzić bardzo dużego szkła.

Czym kierować się przy wyborze okien?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze są okna z aluminium czy PCV. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Należy oszacować przede wszystkim wymiary przeszklenia i jego kształt – w przypadku okien o dużych gabarytach zdecydowanie lepiej sprawdzi się aluminium. To jednak droższe rozwiązanie. Osoby, którym zależy na niskiej cenie i dobrej izolacji cieplnej, mogą wybrać modele z PCV. Kompromisowym rozwiązaniem jest stolarka hybrydowa – część okien wykonywana jest na profilach plastikowych, a część na aluminiowych. Istnieje także opcja zastosowania nakładek aluminiowych na okna z PCV, dzięki czemu zyskają wygląd okien z aluminium, a struktura ramy okiennej będzie dodatkowo zabezpieczona.

Podsumowanie

Okna aluminiowe oraz z PCV mają nieco inne właściwości i przeznaczenie. Przed wyborem klient powinien zapoznać się z wadami i zaletami obydwu rozwiązań, by podjąć dobrą decyzję. Istnieją także kompromisowe rozwiązania, które pozwalają połączyć cechy tych typów okien.