Wilgoć w domu jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem ze względu na zdrowie mieszkańców, gdyż zawilgocona ściana w domu połączona z ciepłym powietrzem stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego, w budynkach gdzie panuje znaczny poziom wilgoci, należy zastanowić się nad ich osuszaniem. Podpowiadamy, jak to się robi.

Najpopularniejsze sposoby na osuszenie budynku z wilgoci

Osuszanie ścian nieinwazyjnym sposobem ma wiele zalet. Największą z nich jest z pewnością fakt, iż pozostaje brak ingerencji w ściany, a także takie osuszanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do najpopularniejszych, nieinwazyjnych metod osuszania należy z całą pewnością nagrzanie pomieszczeń. Metoda ta polega na podwyższeniu temperatury w budynku, co sprawia, że dzięki temu wilgoć na ścianie zaczyna parować. Odpowiednia wentylacja odprowadza nagromadzoną wodę, a tym samym zmniejsza poziom zawilgocenia pomieszczeń.

Kolejną metodą jest osuszanie kondensacyjne, które polega na skraplaniu pary wodnej, która stopniowo odparowuje osuszając ściany. Ten rodzaj osuszania wykonuje się za pomocą profesjonalnych osuszaczy. Wskazane jest wtedy zainteresowanie się ekonomicznym pozyskaniem urządzenia. Chodzi rzecz jasna o wynajem osuszaczy. Wentylator znajdujący się w urządzeniu wtłacza powietrze do komory chłodzącej osuszając ściany. Następna nieinwazyjna metoda to osuszanie mikrofalowe, które dzięki działaniu fal mikrofalowych istniejącą w budynku wilgoć zamienia w parę wodną, która później jest stopniowo odprowadzana z jej nadmiaru osuszając pomieszczenie.

Istnieje, także osuszanie absorpcyjne oraz pod posadzkowe. Ta pierwsza metoda jest zbliżona do osuszania kondensacyjnego z tą różnicą, iż urządzenie absorpcyjne posiada specjalne wkłady, wypełnione chłonnym granulatem, który ma za zadanie zbierać wilgoć, a tym samym spowodować osuszenie pomieszczenia. Natomiast osuszanie pod posadzkowe wykonuje się po zalaniu budynku np. na skutek powodzi. Do jej metody służą specjalne pompy, które mają za zadanie usunąć wodę z posadzki, wtłaczając pod powierzchnię bardzo ciepłe, suche powietrze, dzięki czemu wilgoć stopniowo paruje osuszając powierzchnię podłogi.

Dlatego, gdy mamy problem z wilgocią w naszym domu może warto zastanowić się nad jedną z tych metod osuszania pomieszczeń, dzięki temu skutecznie możemy pozbyć się wilgoci.