Tablice manualne to coraz popularniejsze przedmioty zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Za ich pomocą możliwe jest zdobywanie niezbędnych umiejętności manualnych i poznawanie wielu interakcji. Co może znaleźć się na tablicy do ćwiczeń manualnych? Jakie kształty mogą przybierać te przedmioty? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Od kiedy dziecko może z nich korzystać? Gdzie można zakupić tablicę manualną dla dzieci i dorosłych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Co może znaleźć się na tablicy do ćwiczeń manualnych?

Tablice do ćwiczeń manualnych to przedmioty, dzięki którym dzieci i dorośli udoskonalą swoje umiejętności z zakresu chwytania, operowania drobnymi elementami, jednocześnie zaspokoją ich ciekawość. W pierwszych latach życia rozwijanie motoryki jest kluczową kwestią, bowiem w przyszłości maluch będzie w stanie wykonywać podstawowe czynności w ramach edukacji przedszkolnej i w życiu codziennym. Przykładem może być, chociażby wiązanie butów, wykonywanie wycinanek, malowanie.

Jakie kształty mogą przybierać tablice do ćwiczeń manualnych?

Dostępne na rynku tablice przeznaczone do ćwiczeń manualnych mogą przybierać różnorodne kształty. Największą popularnością cieszą się prostokąty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przyciąć przedmiot do wybranej przez nas formy. Tego typu tablice z reguły przedstawiają przedmioty codziennego użytku, zwierzątka, domki. Jeśli zależy nam na nieco bardziej finezyjnym kształcie, wówczas nie obędzie się bez specjalistycznej podpórki. Tablicę manualną można zakupić lub zrobić ją we własnym zakresie- w zależności od indywidualnych preferencji. 

Dlaczego warto zdecydować się na tablicę manualną?

Nie bez powodu tablice manualne cieszą się coraz większą popularnością. W wielu przypadkach pociechy wolą bawić się przedmiotami, które przeznaczone są do domowego użytku. Nie interesują ich zabawki ze sklepów. Tablica manualna dla dzieci to sposób na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy dla dzieci. Mogą one bowiem korzystać z takowych przedmiotów minimalizując ryzyko zranienia się. Przykładowo dziecko może wkładać wtyczkę do kontaktu, a rodzice mają pewność, że maluch nie porazi się prądem. Dodatkowo przedszkolak ma możliwość zmiany godziny w zegarze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystując tablicę manualną, dziecko mogło bawić się drzwiczkami i zatrzaskami. Wszelkie czynności odbywają się w kontrolowanych warunkach, dlatego opiekunowie mają gwarancję co do bezpieczeństwa swoich podopiecznych.

Od kiedy dziecko może korzystać z tablicy manualnej?

Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy dziecko jest gotowe na zabawę z tablicą manualną. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że każdy maluch rozwija się w odmiennym tempie. Niemniej jednak zabawa we wczesnym wieku pozwala rozwinąć koordynację. Ma to pozytywny wpływ na późniejsze opanowywanie poszczególnych umiejętności. 

Gdzie można zakupić tablicę manualną dla dzieci i dorosłych?

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani stworzeniem tablicy manualnej na własną rękę, to możemy zdecydować się na jej zakup. Ceny różnorodnych modeli zaczynają się od około 100 złotych. Są one zależne od tego, z jaką wielkością elementów mamy do czynienia, z jakiego materiału są wykonane, a także ile ich występuje. Tablice manualne można zakupić w sklepach sieciowych, które znajdują się w centrach handlowych. Alternatywnym rozwiązaniem są sklepy internetowe.